Putin’in Kuzey Kore ziyaretinde diplomatik rezalet… Bakanları çıkardılar: ‘Önce liderimiz gelecek’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün 24 yıl sonra Kuzey Kore’ye giderek Kim Jong-un’la askeri ortaklık anlaşması imzalaması “Batı’ya karşı ittifak” yorumlarına yol açarken, Pyongyang’dan gelen görüntüler ziyarette yaşanan gergin dakikaları ortaya çıkardı.

Kuzey Kore devlet televizyonu, aralarında Savunma Bakanı Andrey Belousov, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve çok sayıda üst düzey Rus yetkilinin bulunduğu heyetin salona girdiği görüntüleri yayınladı. Heyet yerini aldıktan sonra Kuzey Koreli yetkililer odaya girerek “Durun” diyor ve Ruslardan odadan çıkmalarını istiyor.

Sıkı protokol kurallarıyla tanınan Kuzey Kore’de yetkililer, odaya önce liderleri Kim Jong-un’un gireceğini ve daha sonra Rus yetkilileri davet edeceğini söylüyor. “Saygıdeğer misafirler, lütfen” lobiye gidin” diyen Kuzey Koreli yetkiliye Rus heyetinden bir kişi “Neden? Artık odaya girdik. Bunu daha önce söylemeliydiniz” diye tepki gösteriyor.

Bakanların odadan çıkış anlarının kesildiği görüntülerde daha sonra odanın boş olduğu kameralara yansıyor. 

Kim ve Putin’in odaya girmesinin ardından Rus bakanlar da toplantıya davet ediliyor. 

GEÇEN SENE DE ‘KİM’İN SANDALYESİ’ KRİZ ÇIKARMIŞTI

Geçen sene eylülde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Rusya’ya yaptığı ziyarette de “sandalye temizliği” detayı gündem olmuştu.

Kim’in ziyaretinde çok üst düzey güvenlik önlemleri alan ajanlar, Kuzey Kore liderinin Putin’le görüşmesinde oturacağı sandalyeyi dakikalarca silmişti.

Rus Kommersant gazetesi, Kuzey Koreli ajanların görüşme öncesi sandalyeyi uzun uzun incelediğini ve dezenfektanla temizleyerek hazır hale getirdiğini aktarmıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir